A Zalai Falvakért Egyesület települési önkormányzatok, civil szervezetek, tenni akaró magánszemélyek együttműködése 1990 óta.
Az Egyesület 1990. február 2-án alakult meg 33 taggal, 19 jogi személy (4 községi tanács, illetve elöljáróság, művelődési intézmények, szervezetek) és 14 magánszemély akaratából.
Ma az egyesületnek 293 tagja van: 145 önkormányzat, 12 szervezet, 136 magánszemély, közülük 92 falugondnok, ők alkotják a falugondnoki tagozatot. (2024.01.01.-i adat)
2024. február 2-án múlt 34 éve, hogy megalakult a Zalai Falvakért Egyesület.
Büszkén mondhatjuk el, az eltelt évtizedek alatt egyesületünk fontos szerepet játszott a vidékfejlesztésben, a közösségfejlesztésben és a szociális fejlesztésekben. Létrehozta az első kistérségi együttműködéseket, kiépítette a zalai falugondnoki hálózatot, elindította a vidékfejlesztési szakemberek együttműködésének műhelysorozatát.
Elsőként nyitottunk a megyében önkéntes központot, elindítottuk az önkéntes vándortáborokat és hálózatba szerveztük az amerikai önkénteseket fogadó családokat. Felhívtuk a figyelmet a kisfalvakban élők esélyhátrányaira, esélyprogramokat indítottunk a nők számára.
Együttműködéseket és kapcsolati hálót hoztunk létre hazai és nemzetközi partnerekkel. Számos közösségi kezdeményezést segítettünk sikerre –interjúkkal, felmérésekkel, beszélgetésekkel, tanulmányutak és tapasztalatcserék szerzésével, a helyi gazdaság szereplőivel, a közösségek aktív alakítóival.
Céljaink változatlanok, a vidékfejlesztés, a vidéken élő lakosság életfeltételeinek javítása, harmóniában a vidéki környezet és a táj adottságaival, megőrizve annak nem pótolható adottságait. Hiszünk az összetartó, befogadó és közösségi alapú társadalom erejében, melyhez a közösségi munka, valamint az önkéntesség, az aktív állampolgárság, az európaiság eszméjének elterjesztésével, megerősítésével járulunk hozzá. Ennek érdekében párbeszédeket kezdeményezünk, segítjük az információáramlást, részt veszünk helyi közösségek fejlesztésében és innovatív programok életre hívásában.