Kemény Bertalan, a szolgáltatás alapjainak megalkotója írja:
„A jó falugondok minden problémát észrevesz, amin tud segít, amit nem tud megoldani (idő, benzin, tudás hiányában) annak megoldását másként igyekszik szorgalmazni. Érdeklődik, információt keres, kér, közvetít, tettre bátorít, ötletet ad, véleményt formál, a „köz” véleményét alakítja. Röviden: azon dolgozik, hogy újra működjön, újra életképes legyen a falu „közössége”.
A falugondnoki szolgáltatás az aprófalvas vidékeken az egyik legjellemzőbb szociális alapszolgáltatási forma. Zala megyében jelenleg (2023.01.01.) 203 falugondnoki/tanyagondnoki szolgálat működik. A hálózat 1994 óta folyamatosan épül és növekszik. A falu gondnokának minden figyelme és tevékenysége arra irányul, hogy működőképessé tegye a települést és segítse a társadalom vérkeringésében való bennmaradást.
Egyesületünk - a Zalai Falvakért Egyesület - a zalai falugondnoki szolgálatokat, fenntartóit hálózatba szervezte, körükben szakmai és módszertani feladatokat látunk el - a szakminisztériummal együttműködésben (EMMI).
Vállalt feladataink:
- a falugondnokok érdekképviselete
- a fenntartók és a szolgálatok problémáinak feltárása és közös megoldása
- kapcsolattartás, találkozók és közös programok szervezése
- bekapcsolódás az országos szintű információáramlásba, az irányító szervekkel való kapcsolat fenntartása
- a hálózat működése, terjesztése
Az alábbi linken(Húzd a harangot) megtekinthető a 2003-ban készült film az alapítóval: Kemény Bertalannal, a falugondnokságról, annak mindennapjairól, a falugondnokok sokoldalúságáról, mindarról ami dolog, feladat, kihívás, emberi…A film 17 éve készült, de semmit sem veszített aktualitásából…(2020.11.11.)