A Zalai Falvakért Egyesület, a Flex Foundation támogatásában a Mi.Nők. Egymásért. Együtt. programja keretében pályázatot hirdetett amatőr és profi fotográfusok számára csoportos kiállításon való megjelenésre. A pályázatra beérkezett és zsűrizett alkotásokból 2022. május 31-én nyílt kiállítás Zalaegerszegen a Hevesi Sándor Színházban. A felhívásra összesen 22 alkotó küldte be a pályamunkáit, a zsűri 95 alkotásból választotta ki 9 alkotó 34 képét. A díjazott és kiállított fotók a bővebben gombra kattintva tekinthetőek meg.
A kiadvány egy prospektus, amely a 30 éves évfordulóra készült. Magyar és angol nyelven röviden ismerteti a Zalai Falvakért Egyesület küldetését, azokat az értékeket, amelyek mentén immár 3 évtizede folyamatosan működik. Modern grafika üzenete a megújulás, a változásokhoz való alkalmazkodás.
A kiadvány bemutatja a három éves projektben résztvevő településeket – Becsvölgye, Teskánd és Zalabér közösségeit, mindazokat a tevékenységeket, amelyek a program keretében itt megtörténtek. Segítettük a települések egyesületeit, a közösség–és szervezetfejlesztési munka eredményeként egy új egyesület is alakult. A kapcsolati háló 23 kistelepülési közösséggel bővült. Számos önkéntes és sok önkéntes óra emelte és növelte a közösségek erejét, kapacitását. Közösségi felmérések – interjúk, közösségi beszélgetések egész sorát szerveztük meg. A falugondnokokkal az önkéntes vándortáborok hálózatát hoztuk létre. Amerikából is érkeztek önkéntesek, akik angol nyelvi kurzusokat szerveztek a kisfalvak fiataljaival. Sok hasznos és örömteli találkozás, értelmes és a közösség hasznára váló tevékenység ott helyben – ez a legnagyobb hozadék. 10 oldal, leírásokkal, fotókkal.
A Transznacionális együttműködések a Zalai Falvakért Egyesületnél, EFOP-5.2.2-17-2017-00152 számú projekt keretében – 2018-02.01. és 2020.01.31. között - komplex esélyteremtő társadalmi felzárkózási modell kidolgozását vállaltuk, mely jó alapot adhat a jövőre nézve új mintaprogramok indítására.Szükség van életképes vidéki közösségekre, amelyek önálló akarattal, megélhetéssel és jövőképpel rendelkeznek, akik képesek képviselni saját és jövő nemzedékük érdekeit. Kihívások, feladatok, konkrét fejlesztési területek.
EFOP-5.2.2-17-2017-00152-Transznacionális együttműködések a Zalai Falvakért Egyesületnél
A kutatás fókusza a közösségben aktív szerepet vállalók körüli kapcsolati háló jelentőségének megragadásán és annak fejleszthetőségén van. Keresi a helyi szerepvállalást előre mozdító, ill. az azt hátráltató tényezőket, elemzi a közösségi ügyekben aktív helyi szereplők kapcsolatrendszerét. Keresi a gyakran felmerülő problémákat, az ismétlődő elakadási pontokat és keresi a pozitív kimenetelű akciókat, hogy azonosítsa a hatékony támogatás összetevőit.
A válaszokat Zala megyei és Székelyföldi kisközösségekben találtuk meg.
A kiadvány bemutatja a „Spiritusz” nevű programot, és az aktívan bekapcsolódott 15 települési közösséget. A kiadvány egy hároméves (2013-2016) közösségfejlesztő folyamatot mutat be, amely közös akaratból indul, ugyanakkor a való életet tükrözi. A kiadvány angol nyelvű összefoglalót is tartalmaz.
A kiadvány 2015-ben készült, melynek célja az egyesület tevékenységének, fontosabb programjainak megismertetése angol és magyar nyelven. A szervezet ekkor fogalmazta újjá küldetését és határozta meg jövőképét.
Az értéket választjuk! - program, a kiadvány a hagyományos gazdálkodási módok fontosságát, az anyagtakarékosságot, a megújuló energiaforrások alkalmazásának növelését, a víztakarékosságot, a termékigényesség visszaállítását hangsúlyozza a saját termelés szorgalmazásával, a közösségi programokkal, mindezt a környezettudatosság alkalmazásával.
A magyar és horvát néprajz közös kincsének eljuttatása a gyerekekhez, felnőttekhez. A 44 db színes, horvát és magyar nyelvű lapból álló kártyajáték bemutatja a Göcsej, a Hetés, a Muraköz, a Mura mente a tájegységeit, azok természeti kincseit, a népi hagyományokat, építészeti remekeit.
1895-ben jelent meg Gönczi Ferenc néprajzi kismonográfiája. E nagyjelentőségű, ma már pótolhatatlan adatokat tartalmazó néprajzi munka soha többé nem jelent meg nyomtatásban – példányai könyvtárak féltve őrzött kincsei. Ezért nagyjelentőségű a mostani hasonmás kiadás – a magyar és horvát néprajz közös kincsét tesszük most az olvasók kezébe.